گروه مدیریت پرستاری
دانشکده پرستاری ومامائی دانشگاه علوم پزشکی تهران


مدیر گروه : خانم دکتر ناهید دهقان نیری

 
دکتر ناهید دهقان نیری
استاد
دکتر محمدعی چراغی
استاد
دکتر فاطمه حاجی بابایی
استادیار
     
     
 
زهرا توکل
هیأت آموزشی
دکتر حرمت­ سادات امامزاده ­قاسمی
استادیار

معرفی گروه مدیریت پرستاریگروه مدیریت در سال 1366 پس از ادغام دانشکده‌های پرستاری در سطح دانشگاه علوم پزشکی تهران همزمان با تفکیک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وزارت علوم شکل گرفت.
گروه پرستاری مراقبت ویژه از آذر ماه 1389 با هدف ارتقای کیفیت آموزش نظری و بالینی و هدایت فعالیت های پژوهشی در حوزه مراقبت ویژه شکل گرفت. در سال 1393 دو گروه پرستاری مراقبت ویژه و مدیریت پرستاری به منظور تقویت عملکرد و اثربخشی گروهها با هم ادغام شدند.
گروه پرستاری مراقبت های ویژه و مدیریت پرستاری با همراهی اساتید برجسته در جهت تربیت دانشجویان پرستاری در راستای چشم انداز و برنامه چهار ساله دانشکده و دانشگاه فعالیت می کند.
تعداد اعضاء این گروه 12 نفر می باشد که شامل 7 نفر در حوزه پرستاری مراقبت ویژه و 5 نفر در حوزه مدیریت پرستاری است. اعضای این گروه، تدریس دروس نظری و عملی پرستاری مراقبت ویژه، مدیریت پرستاری و روش تحقیق را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد عهده‌دار بوده و در آموزش دانشجویان بین الملل و مقطع دکترا نیز مشارکت دارند. از سایرفعالیت‌های گروه آموزشی پرستاری مراقبت ویژه و مدیریت پرستاری می‌توان به تألیف و ترجمه کتاب‌های تخصصی، انجام پژوهش¬های مستقل، چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی، نوآوری و تولید اپلیکیشن¬های مرتبط با حوزه سلامت، حضور در همایش‌ها و کنگره‌ها به عنوان سخنران و دبیر علمی، تدریس در کارگاهها، تدریس در کلاسهای بازآموزی پرستاران و تهیه مجموعه‌های آموزشی برای کارکنان، عضویت در کمیته‌های داخل و خارج از دانشکده و ارائه بخشی از دروس به صورت DLN برای دانشجویان اشاره نمود.

رسالت گروه (mission)
 مأموریت گروه آموزشی مدیریت مطابق با برنامۀ استراتژیک دانشکدۀ پرستاری و مامائی، شامل تربیت و توانمند نمودن نیروی انسانی با دیدی جامع‌نگر در رشته پرستاری با تمرکز بر آموزش مدیریت و رهبری در سطوح مختلف آموزشی، توسعه حرفه ای، نوآوری و کارآفرینی است از سوی دیگر نقش تولید و توسعه دانش، انتشار منابع به روز و معتبر علمی و گسترش تحقیقات پایه و کاربردی در پاسخگویی به مسائل و چالش¬های حوزه سلامت را برعهده دارد.

آرمان و چشم انداز گروه (vision)
گروه آموزشی مدیریت بر آن است تا با ارتقاء مستمر عملکرد خود در تمام حیطه‌ها در زمینه مدیریت پرستاری و مامایی و کمک به تربیت فارغ التحصیلان شایسته و کارآمد، در ارتقاء اعتبار بخشی دانشکده و دانشگاه نقش مؤثری را ایفا نموده و همواره از دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان قطب علمی پرستاری و مامائی در کشور و منطقه یاد شود.

ارزش ها
 اعضاء گروه مدیریت در راستای رسالت خویش، ارزش‌های اساسی زیر را محور فعالیت‌ها و اقدامات خود قرار داده است:

- ایجاد یکپارچگی و انسجام
- تعالی و ارتقاء کیفی و کمی  در همه ابعاد حرفه ای
- شایسته سالاری
- مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن 
- همکاری درون گروهی و بین گروهی   
- ارج نهادن به جایگاه والای استاد، محقق و دانشجو
- رعایت موازین شرعی و اصول اخلاقی در آموزش و پژوهش
- توسعه حرفه ای و ترویج رفتار حرفه ای
– ابداع، ابتکار و انعطاف پذیری

اهداف:
     یکی از الزامات هر نظام مراقبتی و سلامت، وجود مدیریتی توانمند و بهره¬ور در سطوح مختلف است؛ مدیریتی که با نهادینه کردن دانش و تجربه¬ی مبتنی بر شواهد اثربخشی مطلوب را داشته باشد و ضمن تعلیم و ترتیب دانشجویان به عنوان مدیر پرستاری، رضایت آنان و در نهایت بیماران را به عنوان مشتریان اصلی سازمان در پی داشته باشد. مدیریت پرستاری به عنوان یکی از دروس دوره کارشناسی و رشته¬ی ارشد مدیریت پرستاری در دوره تحصیلات تکمیلی با هدف بهینه سازی مدیریت مراقبت در بیمارستان ها و سایر مراکز مراقبت سلامت بنیان نهاده شده است.  دانش آموختگان با فراگیری این علم برای نقش مدیریت پرستاری آماده می شوند تا هدف عملکرد با کیفیت مطلوب را در سطوح مختلفی مدیریتی تامین کرده و در نهایت موجبات رضایت کارکنان، سازمان و بیماران و بهبود کیفیت مراقبت را فراهم آورند.